Želeli smo približati čudoviti svet narave in zapuščino naših prednikov svetu »sodobnih« učencev, da bi ga doživeli skozi fotografski- ali videoobjektiv, skozi obdelavo posnetkov, pripravo ustvarjalnih e-gradiv, ki bi jih lahko delili s svojimi vrstniki in na svojevrsten način doživljali naravne in kulturne posebnosti svojega okolja. S projektom želimo zagotoviti povezanost šol z lokalnim okoljem in povezanost v okviru mreže, želimo dodati svoj kamenček v bogat mozaik naše kulturne in naravne dediščine.
V tem šolskem letu smo posebno pozornost namenili domačijam in njihovim zgodbam.
Po tematikah, vezanih na glasbo, stročnice, arhitekturo, kraljestva živali, domače obrti in kulinarično dediščino, se bomo v šol. l. 2024/25 dotaknili domačij in njihovih zgodb, zaradi tega je naslov letošnjega projekta DOMAČIJE PRIPOVEDUJEJO. Raziskali bomo domačije, ki so v našem šolskem okolišu vpisane v Register nepremične kulturne dediščine in jih ne poznamo. Zanimale nas bodo preteklost teh domačij, arhitekturne značilnosti, predvsem pa zgodbe o ljudeh, ki so živeli ali še živijo v teh hišah. Šole vabimo, da v svojem okolju poiščejo take domačije, katere bi imele zgodbo. Povežite se z okoljem, raziščite svojo kulturno dediščino in jo na izviren način ponudite tudi ostalim. Vabimo vas, da o zgodbi pripravite tudi zanimivo e-gradivo (zapis s slikovnim materialom, video predstavitev, e-knjigo ipd.), v katerem nam domačijo predstavite. Vašo predstavitev bomo predstavili na naši platformi.
V živo: Na OŠ Fokovci bomo 9. 10. 2024 izvedli tehniški dan, kjer bomo z različnimi delavnicami spoznali in raziskali v okolišu različne domačije, izdelali makete domačij, bralne kazalnike, spominke, zbirali recepte domačij, iskali potencialne domačije, ki bi bile lahko vključene v Register nepremične kulturne dediščine. 12. 10. 2024 pa bomo izvedli športni dan, kjer se bomo sprehodili do štirih domačij, katere so vnesene v Register nepremične kulturne dediščine. Pohod ni namenjen samo učencem, temveč tudi staršem, starim staršem, in ostalim članom družine ter prijateljem. Zato ga pri nas imenujemo kar »Pohod treh generacij«.
Na daljavo: V svojem okolju poiščite domačije, katere bi imele zgodbo. Povežite se z okoljem, raziščite svojo kulturno dediščino in jo na izviren način ponudite tudi ostalim. Šole bodo lahko dejavnosti izvedle v okviru pouka, dnevov dejavnosti (npr. kulturni dnevi,…) ali v okviru interesnih dejavnosti (npr. naravoslovni krožki, prostovoljstvo ipd.), projektnega dela (seminarske naloge, projektne ali raziskovalne naloge). S pripravo različnih e-gradiv pa se lahko tudi medpredmetno povežejo z interesno dejavnostjo računalništvo in izbirnim predmetom multimedija. Tako pripravljena gradiva, ki nam jih bodo poslali po e-pošti (platforma.raznolikosti@gmail.com), pa bomo objavili na naši platformi (http://platforma.os-fokovci.si/). Mentorjem sodelujočih šol bomo za pripravljene prispevke izdali tudi potrdila, ki jih bomo poslali po pošti, na naslov, ki ga bodo navedli v poročilu.